Termin “chirurg plastyk” od kilku lat żyje własnym życiem. W ramach tej ewolucji objął również grupę lekarzy, którzy nie są specjalistami chirurgii plastycznej. Część, jeżeli nie chce wprost mianować się chirurgiem plastykiem mianuje się “specjalistą medycyny estetycznej”. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie: “Dlaczego specjaliści chirurgii plastycznej nie wykonują zabiegów z innych dziedzin chirurgii? Lub odwrotnie – dlaczego lekarze innych specjalizacji z coraz większą swobodą wykonują zabiegi z dziedziny chirurgii plastycznej zarówno te operacyjne jak i nie – nie posiadając specjalizacji? Czyli nie posiadając należytej wiedzy i doświadczenia? Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia etyki i rzetelności tych właśnie. Jest to również olbrzymie zaniechanie ze strony środowiska lekarskiego, które daje zielone światło i akceptuje zachowania i działania na granicy. Specjalista chirurgii plastycznej to wyodrębniona, samodzielna specjalizacja.

plastyk czy nie plastyk?

Ostatnio znajoma zapisała się na konsultacje do chirurga plastyka w jednym z większych miast. Z ciekawości, ponieważ znam środowisko polskich chirurgów plastyków spytałam, do którego konkretnie, bo jakoś nikt ze specjalistów chirurgii plastycznej w tej okolicy nie nasunął mi się na myśl. Cisza….-” Zapomniałam, ale sprawdzę i dam Ci znać. ” – usłyszałam. Następnego dnia dowiedziałam, się że to nie jest chirurg plastyk tylko ortopeda. Następnie znajoma dodała radośnie – “No wiesz co za różnica podobno dobry specjalista medycyny estetycznej. Dziewczyny go chwalą. Idę zrobić zmarszczki.”  W rezultacie ma opadające powieki i musi kilka miesięcy poczekać aż cofnie się ten niesamowity efekt. A to był “tylko” zabieg z medycyny estetycznej.

specjalista chirurgii plastycznej to nie lekarz po dwudniowym szkoleniu z mezoterapii

Wiemy ile lat ciężkiej pracy  wkładają lekarze w uzyskanie specjalizacji z chirurgii plastycznej – zresztą dotyczy to każdej specjalizacji. Tą jednak charakteryzuje jedna rzecz – kliniczna chirurgia plastyczna nie do końca pokrywa się z tą zdobywaną w ramach prywatnej praktyki zawodowej. W związku z tym specjaliści chirurgii plastycznej lub lekarze w trakcie specjalizacji odbywają kilkuletnie praktyki u mentorów polskiej chirurgii plastycznej poza szpitalem. To wszystko minimalizuje ryzyko związane z zabiegami i operacjami a jednocześnie wzrasta prawdopodobieństwo uzyskania jak najlepszego efektu.

po co powstaje portal chirurgii plastycznej?

Chcemy zwiększyć świadomość  społeczną dotyczącą tego czym jest ta odrębna specjalizacja, czym się charakteryzuje. Czym różni się kliniczna chirurgia plastyczna od tej prowadzonej w ramach prywatnej praktyki zawodowej. Powstajemy po to, aby wspierać Państwa w dostępie do najświeższych informacji z dziedziny chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Jednocześnie zależy nam na jasnym komunikacie, którzy lekarze w Polsce są specjalistami chirurgii plastycznej. Specjalizacji, w której zdobywają doświadczenie latami. W której ciągle muszą się rozwijać. Będziemy systematyzowali, kto i w których klinikach wykonuje konkretnie dane operacje i zabiegi

od kiedy będziemy dostępni?

Specjalista chirurgii plastycznej i potencjalny pacjent to para, której  dedykujemy portal. Poświęcimy najbliższe miesiące na przygotowanie rzetelnych, przejrzystych i merytorycznych treści. Nawiążemy współpracę z chirurgami plastykami oraz z klinikami chirurgii plastycznej –  z tymi, którym zależy na rzetelnej i przejrzystej informacji. Tworząc rzetelny portal liczymy na zaufanie przyszłych pacjentów oraz specjalistów chirurgii plastycznej.

Już dzisiaj możesz do nas napisać lub polubić nas na FB.

redakcja pchp

 

Share Button